Judicial Council Members

The members of the Judicial Council of Kansas are appointed by the Chief Justice of the Supreme Court, pursuant to K.S.A. 20-2201, for a term of four years, with the exception of the Chairs of the House and Senate Judiciary Committees who serve on the Council as long as they chair the respective Judiciary Committees.

Justice Marla J. Luckert, Chair; Topeka, Kansas; (2013)

Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.

Judge Stephen D. Hill; Paola, Kansas; (2011)

Reappointed for a term ending June 30, 2021.

Judge Mike Keeley; Great Bend, Kansas; (2017)

Appointed July 15, 2017, to complete the term of Judge Robert J. Fleming, whose term will expire June 30, 2019.

Judge Maritza Segarra; Junction City, Kansas; (2011)

Reappointed for a term ending June 30, 2021.

Senator Rick Wilborn; McPherson, Kansas; (2017)

Chair of the Senate Judiciary Committee; Began January 2017, and will remain on the Council as long as he is Chair of the Senate Judiciary Committee.

Representative Blaine Finch; Ottawa, Kansas; (2017)

Chair of House Judiciary Committee; Began January 2017, and will remain on the Council as long as he is Chair of the House Judiciary Committee.

Joseph W. Jeter; Hays, Kansas; (2000)

Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.

F. James Robinson, Jr.; Wichita, Kansas; (2018)

Appointed to fill the remainder of the term of Nick Badgerow. His term will expire June 30, 2021.

Stephen E. Robison; Wichita, Kansas; (2002)

Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.

Sarah Bootes Shattuck; Ashland, Kansas; (2011)

Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2021.



Former Judicial Council Members