Judicial Council Members

 
     

The members of the Judicial Council of Kansas are appointed by the Chief Justice of the Supreme Court, pursuant to K.S.A. 20-2201, for a term of four years, with the exception of the Chairs of the House and Senate Judiciary Committees who serve on the Council as long as they chair the respective Judiciary Committees....Former Members

Justice Marla J. Luckert, Chair; Topeka, Kansas; (2013)
Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.


J. Nick Badgerow; Overland Park, Kansas; (1994)
Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2017.


Judge Robert J. Fleming; Parson, Kansas; (2005)
Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.


Judge Stephen D. Hill; Paola, Kansas; (2011)
Appointed for a term ending June 30, 2017.


Joseph W. Jeter; Hays, Kansas; (2000)
Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.


Senator Jeff King; Independence, Kansas; (2013)
Chair of the Senate Judiciary Committee; Began January 2013, and will remain on the Council as long as he is Chair of the Senate Judiciary Committee.


Representative John Barker; Abilene, Kansas; (2015)
Chair of House Judiciary Committee; Began January 2015, and will remain on the Council as long as he is Chair of the House Judiciary Committee.


Stephen E. Robison; Wichita, Kansas; (2002)
Reappointed for a 4-year term ending June 30, 2019.


Judge Maritza Segarra; Junction City, Kansas; (2011)
Appointed for a term ending June 30, 2017.


Sarah Bootes Shattuck; Ashland, Kansas; (2011)
Appointed for a term ending June 30, 2017.